starówka

Starówka w Toruniu ? co tam znajdziemy?

Odwiedzając dowolne miasto na pewno prędzej czy później udamy się na stary rynek. Najczęściej jest to najstarsza lub jedna z najstarszych części miasta, gdzie znajdziemy nie tylko wiele zabytkowych budowli, ale także muzea, galerie, restauracje, miejsca do odpoczynku.

Starówka i zakup pamiątek

starówkaTo dobre miejsce na robienie zdjęć i kupienie pamiątek, jak również na przerwę w zwiedzaniu miasta. Co może nam zaoferować modna starówka w Toruniu? Na pewno znajdziemy tam wiele ciekawych budynków. To między innymi zabytkowe kościoły ( Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Bazylika Katedralna św. Jana Chrzciciela, Kościół Ducha Świętego), Ratusz Miejski, czy Dwór Artusa. Są to budynki z czerwonej cegły, bardzo wysokie, pełne zdobień. Na pewno warto jest także zrobić sobie zdjęcie przy pomniki Mikołaja Kopernika, czyli najsłynniejszego mieszkańca Torunia. To idealny punkt orientacyjny do dalszego zwiedzania. Wiele osób umawia się ,,pod Kopcem? ponieważ jest to miejsce znane, każdy nas tam pokieruje, a pomnik widać także z daleka, więc nawet jak się zgubimy, to patrząc na pomnik znajdziemy dobrą drogę. W okolicy starego miasta znajdziemy także liczne muzea i galerie, takie jak Muzeum Piernika, Dom Kopernika, czy Muzeum Podróżników imienia Tony?go Halika. Kawałek dalej jest także Muzeum Sztuki Współczesnej Znaki

starówkaCzasu organizującej ciekawe wystawy, jak również Muzeum Etnograficzne. Jak widać zarówno miłośnicy sztuki współczesnej, jak i podróży folkloru, czy interesujących się historią Torunia i jego mieszkańców znajdą ciekawe miejsce do odwiedzenia na starym mieście. Takie muzeum jest też dobrą alternatywą na zwiedzanie miasta w pochmurny dzień. Wtedy pod zadaszeniem możemy poznawać miasto i czekać na przejaśnienia, zamiast chodzić po starówce w strugasz deszczu. Starówka to także miejsce gdzie możemy się posilić. W okolicy znajduje się wiele barów i restauracji, od znanych sieciowych lokali szybkiej obsługi, po lokalne bary wegetariańskie i wegańskie, serwujące kuchnię indyjską, turecką czy chińską. Obecne są też kawiarnie, czy sklepy spożywcze. Na starówce na pewno także znajdziemy liczne kramy z pamiątkami. Dostaniemy tam kojarzące się z Toruniem akcesoria, takie jak figurki Mikołaja Kopernika, ładnie zapakowane i zdobione pierniki, czy tez obrazki z zabytkami toruńskimi.

Dzięki temu będziemy mieli coś, co przypomina nam o wyjeździe do Torunia. Na pewno czas spędzony na starym mieście toruńskim będzie niezapomniany. Zobaczymy tam wiele ciekawych miejsc, zjemy dobre jedzenie i kupimy suweniry.