rower damski

Rower damski, czy męski?

Nie trzeba być specjalistą, by wiedzieć, że ramy rowerów damskich i męskich różnią się między sobą. Do niedawna z łatwością można było odróżnić wysoką, prostą męską ramę od nisko prowadzonych rur w rowerze damskim. Obecnie dużo trudniej odróżnić od siebie te dwa rodzaje, szczególnie w rowerach sportowych – szosowych oraz górskich, dlatego w zależności od rodzaju roweru oraz jego przeznaczenia można spotkać się z modelami bardziej uniwersalnymi, lub typowymi damkami miejskimi.

Który rower wybrać?

rower damskiWspółczesne damskie rowery sportowe projektowane są w oparciu o te same wymagania sztywności oraz wytrzymałości, co rowery męskie, dlatego wersje męskie oraz damskie nie różnią się od siebie znacznie. Przekrok w rowerach przeznaczonych dla kobiet nie jest zatem tak mocno pogłębiony, jak w przypadku innych rodzajów rowerów, lub jest taki sam jak w męskich modelach. Umożliwia to zachowanie odpowiedniej sztywności ramy, która na nierównym terenie lub podczas specjalistycznych zawodów narażona jest na znaczne przeciążenia. Choć damskie i męskie rowery sportowe nie różnią się od siebie znacząco, przez co można mieć trudności w odróżnieniu ich ? nieco inaczej ma się sprawa w przypadku rowerów przeznaczonych do innego sposobu jazdy. Męskie i damskie rowery Kross powstały z myślą o jeździe rekreacyjnej i turystycznej.

rower damskiMają one między sobą większe różnice konstrukcyjnych, gdyż stawiane są im zupełnie inne wymagania dotyczące sztywności. Rama nie jest narażona na tak duże przeciążenia, jak w przypadku rowerów górskich, dlatego możliwe jest poprowadzenie rury znacznie niżej, pogłębiając przekrok, szczególnie w wersjach przeznaczonych dla kobiet. Zabieg ten sprawia, że wsiadanie oraz zsiadanie z roweru jest znacznie łatwiejsze. Najbardziej różnice pomiędzy rowerami damskimi i męskimi są oczywiście widoczne w przypadku rowerów miejskich i to właśnie klasyczne damki cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród kobiet. Ich konstrukcja jest jednak mniej sztywna, niż w przypadku innych rodzajów rowerów – są natomiast lżejsze i praktyczniejsze do poruszania się po zatłoczonym mieście. Pojawia się zatem pytanie: który rower wybrać ? damski czy męski?

Współcześnie podział między damskim a męskim rowerem bardzo się zatarł. W przypadku rowerów typowo sportowych, na przykład górskich, te różnice stały się niemal niezauważalne. Pogłębiony przekrok spotkać można głównie w rowerach przeznaczonych do jazdy rekreacyjnej oraz miejskiej. Rowery o pogłębionym przekroku są dużo bardziej wygodne dla użytkownika rekreacyjnego lub preferującego jazdę miejską.