spływ kajakowy

Kajaki – trening i relaks w jednym

Kajaki to bardzo ciekawy pomysł, jeśli chcesz zdrowo i aktywnie spędzić wolny czas. Wbrew temu co się powszechnie może wydawać nie jest to wcale jakaś trudno osiągalna forma aktywności fizycznej, ani też wymagająca jakiegoś specjalnego przygotowania. Warto zatem wiedzieć jakie są największe zalety kajakarstwa i co trzeba wiedzieć o kajakach by zacząć pływać.

Kajaki dają wiele możliwości

kajakiNa dzień dzisiejszy, jeśli chodzi o kajaki, to mamy wiele różnych możliwości, jeśli chodzi o sam sprzęt. Ofert typu kajaki na Wkrze, Brdzie itd. nie brakuje, a co za tym idzie takie sprzęt można z powodzeniem wynająć. Co więcej obecnie jest to także sprzęt łatwo dostępny w sklepach. Tu do wyboru mamy tradycyjne kajaki, czy też modele gumowe, które są łatwiejsze w transporcie. Same kajaki turystyczne można kupić, jak i wynająć w wersji jednoosobowej lub też dwu osobowe, co sprawia, że ten sport każdy może uprawiać tak jak lubi – solo lub w parach. Względnie łatwa dostępność do sprzętu, jak i fakt, że kajaki to tak naprawdę forma aktywności ruchowej połączona z relaksem i wypoczynkiem na świeżym powietrzy i nad wodą, sprawia, że coraz większa grupa osób się na nie decyduje. Nie ma tu właściwie żadnych ograniczeni wiekowych, pływać mogą osoby w średnim wieku, seniorzy czy nawet dzieci, jednak te zawsze pod opieka dorosłych.

kajakiJeśli chodzi o zalety treningu na kajakach, to przede wszystkim jest to doskonały sposób na rozbudowanie górnych partii mięśni ciała. Niemniej przy odpowiedniej technice w trakcie płynięcia zaangażowane mogą zostać niemal wszystkie mięśnie. Niemniej fakt, że dystansy jakie pokonuje się na kajakach są z reguły dość znaczny, a samo płyniecie jednak nie bywa aż tak męczące to jest to przede wszystkim dobry sposób na poprawienie ogólnej kondycji fizycznej, zwiększenie wydolności płuc, jak i poprawienie pracy serca. Treningu na kajakach to także doskonały sposób na walkę ze zbędnymi kilogramami. Należy się jednak liczyć tym, że by pływanie kajakiem przynosiło widoczne efekty musi się odbywać względnie regularnie. Latem weekend to idealny czas by samemu, z rodziną czy przyjaciółmi wyskoczyć nad jezioro czy rzekę i trochę popływać.

Wybierając odpowiednie miejsce, możemy się poruszać i przy okazji zwiedzić okolicę od zupełnie innej strony. Z pewnością będzie to ciekawe doświadczenie, świetna zabawa, a także i dobry trening. Szczególnie osobom, które jeszcze nigdy nie pływały polecamy spróbować, być może okaże się to dla nich być naprawdę ciekawą propozycją. Pamiętajmy jednak o tym by na początek, jeśli ma to być spływ, wybrać jakąś łatwą trasę.