nóż myśliwski nóż

Jak wybrać nóż myśliwski?

Używanie noża myśliwskiego było znane już w czasach starożytnych. Wówczas polowanie było głównym sposobem na pozyskiwanie mięsa do wykarmienia ludzi. W dzisiejszych czasach nadal spełnia on swoją funkcję i pozwala na przygotowanie potraw do konsumpcji lub przechowywania, a także używa się go do otwierania puszek, naprawy uszkodzonego sprzętu, rzeźbienia, przecinania bandaży itp. Uznawany jest on za niezbędnik podczas wypraw survivalowych.

Wybór i zastosowanie noża myśliwskiego

nóż myśliwskiPodczas zakupów ważne jest wcześniejsze zaznajomienie z dostępnymi modelami, ale również poznanie techniki ostrzenia, która pozwoli zachować jego ostrze w doskonałym stanie przez wiele lat. Nóż myśliwski dostępny jest w wielu wersjach, a między sobą różni się on konstrukcją ostrza, kształtem głowni oraz rękojeścią. Ze względu na konstrukcję ostrza wyróżnia się wśród nich te o głowni stałej, które są bardzo wytrzymałe i świetnie nadają się do twardszych powierzchni. Swoją niezawodnością spełniają wszystkie warunki panujące podczas polowania lub wypraw survivalowych. Zazwyczaj do nich dołączony jest specjalny pokrowiec zasłaniający ostrze, a dokupienie odpowiedniego akcesorium pozwoli na wygodne doczepienie go do paska spodni. Drugim typem są noże składane i mimo tego, że są one mniej wytrzymałe docenia się je za lekkość oraz praktyczność. Poza tym są bardziej kompaktowe, dzięki czemu można je schować praktycznie wszędzie.

nóż myśliwski nóżNie wymagają pochwy do ochrony, łatwo i szybko się je otwiera, dlatego też doceniane są w nagłych sytuacjach wymagających refleksu. Poza tym warto zwrócić uwagę również na rodzaj zastosowanej rękojeści. Noże z prostą rękojeścią są uznawane za najbardziej uniwersalne i dobrze leżą w dłoni, natomiast te o rękojeści łukowato wygiętej świetnie sprawdzają się podczas strugania. W obu przypadkach powinna mieć ona długość około 10 centymetrów, aby zapewnić pewny chwyt. Najpopularniejszym materiałem do produkcji ostrza jest stal, ale czasami wykorzystuje się również tytan, stopy kobaltu lub niemetaliczne materiały takie jak ceramika spiekana lub tworzywo specjalnie wzmocnione włóknami szklanymi.

Wybór własnego noża myśliwskiego powinien być uwarunkowany własnymi preferencjami oraz upodobaniami. Można je dostać zarówno w stacjonarnych sklepach specjalistycznych, które dodatkowo pozwolą sprawdzić jak dany model leży nam w dłoni oraz w sklepach internetowych. Warto pamiętać, że poszczególne elementy budowy takiego noża mogą wpłynąć na jego funkcjonalność, dlatego też podczas zakupu pod uwagę należy wziąć jego główne przeznaczenie.