Plecak szkolny

Czym powinien charakteryzować się dobry plecak szkolny?

Już w sierpniu, chociaż to nadal cały miesiąc wakacji, większość dzieci i młodzieży zaczyna kompletować szkolną wyprawkę. Półki w supermarketach uginają się pod ciężarem różnokolorowych zeszytów, jak i plecaków.

Zalety dobrych plecaków

Plecak szkolnyW przypadku plecaków, warto jednak dobrze przemyśleć wybór: w końcu dziecko będzie codziennie nosić do szkoły wiele książek, należy więc przede wszystkim skupić się na tym, czy dany plecak jest bezpieczny dla pleców użytkownika. Tanie plecaki z Chin charakteryzują się zwykle złym usztywnieniem, wykonanym z kartonu czy tektury, które tylko pozornie zabezpiecza plecy. Najlepiej, jeśli takie usztywnienie zostanie wykonane z pianki poliuretanowej – takie plecaki szkolne w sklepie internetowym od sprawdzonego producenta z pewnością będą więc dobrym wyborem. Rodzice zwracają uwagę także na inne parametry techniczne plecaków. Warto, gdy plecak posiada specjalnie profilowane szelki, które można regulować, dzięki czemu plecak zostanie idealnie dopasowany do sylwetki dziecka. Ponadto oprócz usztywnienia pleców, istotne jest usztywnienie spodu – grube książki noszone na co dzień to naprawdę duży ciężar, który, w innym wypadku, mógłby uszkodzić plecak. Z usztywnieniem spodu nie ma takiej możliwości.

Plecak szkolnyCiekawą opcją jest też system odprowadzający pot – zastosowanie materiału antypotnego sprawia, że plecy dziecka pozostaną suche nawet podczas wysiłku związanego z niesieniem ciężkiego plecaka. Konstrukcja najlepszych modeli plecaków została zaprojektowana w sposób, który ogranicza zaginanie się rogów książek i zeszytów (wszystko dzięki odpowiedniemu kątowi ścięcia boków i góry plecaka), co z pewnością spodoba się dzieciom, które lubią, gdy ich rzeczy są zadbane. Ważną kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze plecaka, jest mocny zamek – czasami, gdy nosimy wiele rzeczy, plecak ciężko dopiąć, wówczas słaby zamek może wypaść z prowadnic – mocny z kolei będzie działał sprawnie w każdej sytuacji. Jeśli chodzi o parametry techniczne, istotna jest także oczywiście pojemność plecaka – powinien on pomieścić wszystkie książki i przybory, które dziecko nosi do szkoły każdego dnia. W ofertach producentów dostępne są plecaki jednokomorowe, jak i kilkukomorowe – te drugie z pewnością ucieszą dzieci, które lubią mieć porządek.

W jednej komorze będą mogły bowiem trzymać na przykład tylko książki i zeszyty o formacie A4, w drugiej zaś te mniejsze. Dzięki trzeciej komorze oraz kieszeni podręcznej znajdzie się też miejsce na drobne przybory oraz rzeczy osobiste ucznia.